Marka Araştırma Nedir?
Nasıl Yapılır?

Marka araştırma, marka tescili öncesinde gerekli olan bir hazırlıktır. Markanın tescil için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veren bu araştırma, marka tescil değerini vermektedir. Marka araştırma ile markanın 45 adet marka tescili sınıfından hangisine ait olduğu saptanır. Markanın geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında bilgilere ulaşılmasını sağlayan marka araştırma, kapsamlı bir araştırmadır.

Marka araştırma konusu, marka tescili başvurusu yapacakların titizlikle eğilmesi gereken bir konudur. Bu bakımdan marka araştırma nedir? konusunda bir makalenin yazılması ihtiyacı doğmuştur.

Marka Araştırma Nedir?

Marka sahibinin marka tescil başvurusu öncesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yönlendirildiği ekrandır. Marka araştırma ile markanın, tescilli markalar arasında olup olmadığı öğrenilir.

Marka araştırma yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Marka sınıf listesinden, markanızın dahil olduğu sınıfı doğru seçmelisiniz.
  • Sayfanın sol kısmında bulunan klasör resmine tıklayarak diğer başvuruların bilgisi araştırılmalı
  • Özellikle nice sınıflarına tek tek bakılmalıdır.

Birden fazla sınıf seçilecekse araya başvuru konulup aratılmalıdır.

Marka Araştırma Ne İşe Yarar?

Marka araştırma, markanın, marka tesciline uygun olup olmadığını belirlemeye ve markanın tescil değerini araştırmaya yarar.

Marka Araştırma Konusunda İstenilen bilgiler nelerdir?

Marka adı, başvuru sahibinin adı, marka ilan bülten nosu, Tescil yay. Bülten nosu, kişi no ve nice sınıfları konularında bilgileri doğru ve eksiksiz olarak vermelisiniz.

Marka sorgulama nedir?

Marka sorgulama, marka araştırmadan farklıdır. Daha çok markanın diğer markalarla rekabet durumunu verir bize.

Marka sorgulama ile marka araştırma arasındaki fark nedir?

Marka sorgulama, markanın diğer markalar arasındaki yerini gösterirken marka araştırma, marka ile ilgili hemen her konuda bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Marka Tescilinde Marka Araştırmanın Önemi

Marka araştırma, markaların hangi sınıfta tescil edilebileceğini ve markanın tescile uygun olup olmadığını belirlemeye yarayan süreçtir. Bu araştırma sonucunda düşündüğünüz marka ismini alıp alamayacağınızı ve bu isimle başvuru yapanların listelerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca marka araştırması sayesinde alınmamış ve size uygun olan bir sınıfı seçip marka tescil işlemlerinin sorunsuz ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Marka araştırma aynı zamanda rakip markaların başvuru durumunu görmek adına da önemlidir. Ayrıca bu rakip markaların durumuna göre yol haritası çizmek ya da itiraz süreci başlatmak açısından da marka araştırması, marka tescilinde önemlidir.

Marka Araştırma İşlemini Neden Bize Vermelisiniz?

Marka araştırma, marka tescil işlemlerinin ilk ve en önemli basamağıdır. Bu konuda yapılan bir hata, yayınlanma ve bekleme sürelerini de sayarsak başvurunuzun uzamasına hatta tescil almanızın imkansız hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu anlamda işin inceliklerini bilen bir profesyonelle çalışmanız, marka araştırma işleminde hata payınızı sıfıra indirecek dolayısıyla da marka tescil işlemlerinizin başarıyla ilerlemesini sağlayacaktır. Markanın kabul edilebilirliği ya da reddedilme ihtimalini bilip ona göre bir yol haritası çizmek sizin ve markanızın değerini artıracaktır. Bunun için de ilk basamak olan marka araştırma işlemine bizimle adım atmalısınız.

Marka tescil sürecinde, marka sınıflarının önemi nedir?

Marka tescili sürecinde, markanın hangi sınıfa dahil olduğunu belirlemek çok önemlidir. Marka ile sunulacak hizmet, hangi marka sınıfı içindeyse başvuru öncesinde bu doğru bir şekilde tespit edilip belirtilmesi gerekmektedir.45 tane marka tescil sınıfı vardır ve başvuruda bu sınıflardan en doğrusunu seçmekle yükümlüsünüzdür.

Bu konuda yapılan yanlışlar ya da eksiklikler marka tescili konusunda karşınıza problem olarak çıkabilmektedir. Bu yüzden bu aşamalarda uzman bir ekiple çalışmak, size zaman kazandırırken bir taraftan da marka tescili sürecinin sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır.

Marka isim sorgulama nasıl yapılır?

Marka sorgulama, Türk Patent ve Marka Kurumunun web sitesinden yapılmaktadır. Türk Patent Çevrimiçi Araştırma Uygulaması ile marka sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.